W naszym przedszkolu zapachniało świętami – to pierniczki, które przygotowały dzieci w grupie „0” z p. Ewą Kowalczyk - Brożyna. W dniu 11 grudnia w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania dzieci zabrały się do wspólnego pieczenia świątecznych pierniczków.

Najpierw nasi milusińscy założyli fartuszki i zadbali o higienę rąk. Następnie połączyliśmy składniki ciasta przyniesione przez dzieci i ugnietliśmy je na jednolitą masę.  Potem to już była naprawdę super zabawa. Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza. Wspólne wałkowanie ciasta na pierniki a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była frajda. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek pani zanosiła do naszej przedszkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani Halinki nabierały złocistej barwy. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika to po przedszkolu zaczął się unosić wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Zabawa była naprawdę świetna a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania. Dzieci udekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Dla smakoszy mamy przepis:

Świąteczne pierniczki:

Składniki:
1 kg mąki
2 jajka
2 szklanki miodu
180 g masła
2 łyżeczki sody
4 łyżeczki przyprawy do piernika

Wszystkie produkty wkładamy do jednej miski i zagniatamy ciasto, wałkujemy i wycinamy kształty. Pieczemy w piekarniku w  180°  10-15min. Potem można jeszcze ozdobić kolorowym lukrem – pyszna zabawa. Przepis jest bardzo prosty, a pierniki pyszne.

Życzymy Smacznego!

Ewa Kowalczyk - Brożyna